Vše k pronájmu, ne k prodeji

Stran bydlení asi každý rozumí rozdílu mezi pronájmem a prodejem. Při prodeji si prostě koupíte byt, dům, stodolu, pozemek nebo chatu. Někomu dáte patřičný obulus a on vám “předá” nemovitost. Pronájem je pak házení (menších) peněz majiteli, který vám nikdy nic nepředá. Ale i tak to má svoje výhody. Nepotřebujete statisíce a miliony, abyste utekli od rodičů nebo vyzkoušeli bydlet s jiným člověkem.

Přijde mi, že poslední dobou se pronájem ale stále více rozšiřuje za hranice bydlení nebo půjčovny aut. Spíše tak trochu do internetu. Není to přeci zase tak dlouho, co bylo normální jít do obchodu (kamenného nebo internetového) a tam si koupit CDéčko s hudbou, kazetu nebo DVD s filmem. Dostali jste nosič, který jste mohli použít doma, na chatě, půjčit kamarádovi, nelegálně kopírovat a prodávat nebo třeba vzteky rozlámat na malé kousky.

Netflix, Hulu, Hudba Play nebo Spotify – všechny služby vám dávají něco, co vlastně není vaše. Za pár stovek na měsíc dostanete miliony skladeb z celého světa, ale když předplatné zrušíte, nemáte nic. Skoro mě to až deprimuje. Když zrušíte předplatné novin nebo časopisu, zůstane vám alespoň něco, ale tady? Možná to ještě trochu beru u filmů – asi zvyk z videopůjčoven v 90. letech. Navíc film si prohlídnu jednou a znovu chuť na něj dostanu třeba až za pár let. Když je nové album oblíbené skupiny, chci si ho pustit doma, cestou do práce v autě a pak zase doma, dokud mě neomrzí, ale to nelze. Písničky oblíbených skupin si kupuji na 7digital.com. Můžu si tam vybrat skladby, které chci (vždy alespoň pár skladeb nového alba je odpad, který přeskakuju) a na závěr nákupu dostanu mp3 soubory!

Mp3 soubory mám rád, protože si je můžu vzít všude. Do auta na SD kartě nebo na chatu v hlubokých lesích. Prostě i na místa, kam žádné Spotify, ani Hudba Play nemůžou. Za každou skladbu se navíc platí jenom jednou a to mě uklidňuje na duši. Bohužel, mám dojem, že doba prodeje postupně končí a více a více bude pronájmů. Jenom doufám, že si užiju ještě něco času, než pronajímaný bude i OS v počítači (Office už jsou). Zase to snad přinese snadnější řešení ekonomické situace, kdy bude stačit zrušit haldu předplatného a člověk rázem bude měsíčně v plusu…. jenom nebude nic vlastnit.