Jak jsme prodávali auto

Můj rodinný život se rozjíždí na plné otáčky. Se ženou už jsme prodělali výběr nového rodinného vozu a protože se blíží termín, kdy by výroba měla být hotova, nastal trochu i čas zbavit se současného Cee’da. Žena jej dostala od svého tatínka pro dojíždění na vysokou a shodou okolností jej dostala jenom pár dní předtím, než jsme se prvně potkali. Docela dobře se s ním počítá délka našeho vztahu. 9 let je hezké číslo pro mladý pár, ale už to není zase tak okouzlující u auta.

Tak, když jsme vybrali a objednali nové a především bezpečné auto (o tom zase někdy jindy), zbývala otázka jak se elegantně zbavit toho starého. Výhodou se najednou ukázal být malý nájezd kilometrů. Žena se Cee’dem najezdila za 9 let pouhých 69 tis. kilometrů. Čert ví proč jí tatínek tehdy pořídil dieselový motor, jehož cenový rozdíl se patrně dodnes nesplatil, ale při prodeji je to další výhoda. Zvláště, když ještě Cee’d nebyl osazen nesmysly v podobě DPF – filtru pevných částic, který by její 20 kilometrové pojížďky asi moc dlouho nevydržel.

Žena dala inzerát kamsi na internet a trvalo to přesně asi 2 minuty, než volal pán z AAA Auto, že o vůz má enormní zájem a měla by se dostavit. Sám jsem byl v “Áčkách” prodávat auto už několikrát a tak jsem souhlasil, že pojedu s ní, připravíme vše pro situaci, že tam auto necháme, ale moc jsme s tím nepočítali. Tím spíš, že den předtím jsem byl s ním na výkupu vozidel v Kladně (přes známého) a finální nabídka byla 90 tis. Kč. To se hrubě neshodovalo s představou mé drahé choti, která byla cca 150 tis. Kč. Sám jsem byl zvědav, co nám Áčka nabídnou.

Kdo kdy byl na výkupu v AAA Auto, tak může mít různé zkušenosti. Ty moje jsou, že doba se mění a prodejci, vlastně výkupčí už nemusí být idioti, aby mohli v té firmě pracovat. Ujal se nás mladý klučina s příjemným vystupováním a auto si prohlédl, sepsal a společně jsme projeli. Pak si odběhl zjistit cenu. Když se vrátil, začal se slovy “No, nemám pro Vás bohužel dobrou zprávu…” a začal na 114 tis. Kč. Protože jsem tohle už párkrát prodělal, napadlo mě říct “Hele, co kdybychom si ušetřili čas? Vy doběhnete pro šéfa, že máme tohle auto a už jsme na odjezdu. Šéf přijde a nabídne Vaše maximum a všichni se pohneme z místa.” Nakonec jsem si to rozmyslel i s tím ohledem, že byl na výkupu krátce. Řekli jsme tedy jednoduše, že ani omylem.

Výkupčí se sbalil prověřit pobočky a zeptat se ještě šéfa. Naštěstí jakási pobočka tohle auto nutně potřebovala (sic!) a tak cena vzrostla na cca 127 tis. Kč. Nicméně pořád málo. Žena (bylo to její auto) udělala ještě ústupek na 140 tis. Kč ale výkupce musel slíbit na čest své matky, že s odkupem není spojený žádný další poplatek. Když byl pán zase pryč, krátili jsme si chvíli diskusí o tom, jestli opravdu chodí někam volat nebo pouze zalezou do místnosti, kde mají uprostřed popelník a dávají si na čas. Nakonec opravdu přišel šéf (asi) a začal vyjednávat. Musím říct, že při vší slušnosti a příjemném vystupování. Nakonec z nás usmlouval celou pětistovku, aby měl na myčku a opravu škrábance na zadních dveřích.

Po krátké poradě s ženou jsme kývli na nabídku Kč 139.500,–. Drahou polovičku pořád trochu trápilo, za kolik jej bazar pak vystaví a že to radši ani nebude sledovat, ale snažil jsem se jí přemluvit, že prostě z něčeho žít chtějí a auto budeme mít okamžitě z krku (a já nebudu muset vyndavat z auta zimní kola zpět do garáže). Ani další výkupové procedury nezahrnovaly nějaký háček. Pouze slečna z administrativního nám dala termín pro dodání 2. klíčků (které jsou v Havířově) do 2. pracovního dne. Naštěstí si nechala rozmluvit, že je to pitomost a posunula termín na 5. pracovních dní.

Musím říct, že AAA Auto na mě zapůsobilo jako docela slušná firma. Jistě, když máte tisíce zákazníků, nikdy vás nebudou všichni milovat, ale nemám si zde na co stěžovat. Pracovník výkupu se při projížďce choval k autu hezky, jednali slušně, vždy nám dali dost času na pročtení různých dokumentů a dokonce se výkup samotný obešel bez obvyklých autobazárních keců, které často dříve popisoval D-Fens. Auto bych si tam samozřejmě koupit nešel, ale to je dáno tím, že nemám rád ojetiny a radši jezdím s autem tak dlouho, dokud si nevydělám na nové.

No a pokud by čirou náhodou někdo hledal malého hatchbacka s ověřenou historií, dieselovým motorem a relativně slušnou výbavou, tak bych o jednom věděl. Má sice 9 let, ale byl pravidelně servisován, nikdy nepřejel výměnu oleje, každý rok jsem mu nechával čistit klimatizaci a když už se něco rozbilo, nechali jsme to vyměnit. Navíc by k němu měly být rok staré, zimní komplet kola a příčníky na střechu.

Inzerát AAA Auto

Jenom si říkám, že já vůl tam den předtím natankoval plnou nádrž…