Dopis starostovi

Vážený pane starosto,

přiznám se hned zpočátku. Politikům své názory a žádosti běžně nepíšu. Vlastně jsem to nikdy nedělal, ale všechno je jednou poprvé. Neslibuji si žádnou reakci nebo dokonce změnu, ale pokud se odteď někdy v televizi vyjádříte ve smyslu, že nemáte žádné zprávy o nespokojených občanech s danou problematikou, budu vědět, že to není pravda. Píšu Vám samozřejmě kvůli modrým zónám, které mi v posledních měsících znepříjemňují život.

Žiju na Smíchově už asi 27 let. Jako předškolní děcko jsem byl přestěhován do krásné vilové čtvrti dle které jsem pojmenoval i svůj blog. Vždycky jsem to tu měl rád, ačkoliv díky Vašim předchůdcům postupně zmizelo dětské hřiště na nám. Josefa Machka (zdárně jej teď nahrazuje hřiště na zahrádce nálevny Na Vinici), park Šalamounka se pozvolna mění na kombinaci čehosi mezi skládkou a džunglí a poslední dar od radnice byl nesmyslný pruh trávy na protějším chodníku. No a díky Vám máme teď navíc ulice řádně oplechované auty.

Vynechme několikrát opakovanou debatu, že ZPS Vám nařídil magistrát, Vy jste je neobjednal, nechtěl a vlastně o nich vůbec nevěděl. Zóny jsou tu a musíme se s nimi smířit. Ony tu vlastně nejsou. Končí někde v ulici Na Václavce, ale pokrývají značnou část Smíchova a tak se většina “eskařů” a lidí trpící nedostatkem prostředků k zaplacení dvanácti set korun přestěhovali k nám. Výsledek je jasný. Nemůžu zaparkovat já, moje žena a ani jeden z mých rodičů, ačkoliv oba vlastní ZTP.

Předpokládám, že byste mě uklidnil informací o plánovaném rozšíření modrých zón do dalších částí Prahy 5. Moc mě to neuklidňuje. Pominu teď globální pohled, že tento postup situaci nijak zvlášť neřeší (pouze opět odsouvá dál) a čistě sobecky se zaměřím na svou situaci. Nejsem vlastníkem auta se kterým denně jezdím. Vlastní jej můj kamarád, který mi vozidlo bezplatně zapůjčil, než aby platil stání za druhé vozidlo na Praze 3. Auto nevlastní ani můj invalidní otec. Má benefiční vozidlo od firmy, kterou spoluvlastní a tak nemá nárok ani na vyhrazené místo pro invalidy, ani si nebude moci zaplatit poplatek za stání v ZPS. Podobně je na tom moje invalidní matinka a vlastně i moje neinvalidní žena. Ve výsledku to vypadá, že nám modré zóny nejprve zaplnily ulice cizími auty a teď vyženou naše vlastní auta i když všichni máme trvalé bydliště na Praze 5 a opravdu tu bydlíme. Nezlobte se, ale já v tomhle žádné výhody pro rezidenty nevidím.

Je to trochu pokřivená logika, že auto musím vlastnit, abych s ním mohl parkovat u svého domu, nemyslíte? Stejná jsou i pravidla pro získání stání vyhrazeného pro invalidy a taky nechápu proč tomu tak je. Řešení? Hojně žádanou celopražskou zónu asi Vy zařídit nemůžete. To chápu. Přesto se domnívám, že trochu volné ruce v oblasti pravidel máte. Jinak by přeci Praha 5 nemohla poskytovat částečné parkovací oprávnění omezené oblastí bydliště, které Praha 6 vůbec nemá. Zakončím tedy svůj první dopis politicky exponované osobě prosbou – rozšiřte modré zóny, třeba až k obci Ořech, ale zároveň prosím o možnost zakoupení parkovacího oprávnění občanům Prahy 5 bez ohledu jestli užívané auto vlastní nebo nikoliv.